shookaramsar0111 2022-08-27 0 دیدگاه

تنکابن

تاریخچه تنکابن

شهر تنکابن با نام شهرستان شهسوار نیز شناخته می شود اما لازم به ذکر است نام شهسوار تنها تا اواخر دوران قاجاریه بوده و بعد از آن، تصمیم گرفته شد تا تنکابن، جایگزین شهسوار شود. این شهر دیدنی و جذاب قدمتی تاریخی دارد و با توجه به آثار و بررسی هایی که در منطقه صورت گرفته، گفته می شود قدمت سکونت در تنکابن به دوران هخامنشیان برمیگردد و قوم هایی با نام کادوسی، آماردی و تپوری در این منطقه زندگی می کردند اما شاید برایتان جالب باشد بدانید آماردها که بخش قابل توجهی از مردم شمال کشور را تشکل میدهند، از آمل تا نزدیکی رشت زندگی می کردند.

پارک ملی خشکه داران

عکس از سایت: https://blog.rahbal.com

پارک ملی خشکه داران در 30 کیلومتری تنکابن به چالوس، بین شهرستان‌های نشتارود و عباس‌آباد قرار دارد.پارک ملی خشکه داران مساحتی به بزرگی 260 هکتار دارد و تنها پارک جنگلی در شمال است که حالت جلگه‌ای دارد.

پارک ملی خشکه داران ارزش ملی دارد و فقط یک پارک معمولی و زیبا نیست. پوشش گیاهی و گونه‌های گیاهی و جانوری منحصر‌به‌فرد و درحال انقراض در پارک جنگلی خشکه داران باعث شد سال‌ها پیش اداره محیط‌زیست این پارک را به‌عنوان پارک ملی اعلام کند تا از خطر فعالیت‌های انسانی درامان بماند.

جنگل دوهزار 

عکس از پیج اینستاگرام: 2000shahsavar

جنگل هایی شگرف که در شهر تنکابن قرار گرفته. این منطقه با آب و هوایی معتدل کوهستانی شاهد تابستان هایی معتدل و زمستان هایی نسبتا سرد می باشد. این منطقه چشم اندازهای دلنواز کوهستانی، چمنزارها و جنگل های جلگه ای را در دل خود جای دارد. مردم آن به زبان مازندرانی و لهجه گیلانی صحبت می کنند. اکثر ساکنین این روستا از راه کشاورزی، باغداری و دامداری امرار معاش می کنند. از اصلی ترین محصولات آن می توان به گردو، گندم، سیب و فندق اشاره کرد. روستاییان این منطقه عمدتا به فعالیت های دامداری می پردازند و از این راه محصولاتی نظیر گوشت و لبنیات را بدست می آورند. البته زنان و مردان آن به فعالیت هایی جانبی نظیر تولید محصولات و صنایع دستی نظیر جاجیم، کلاه پشمی، جوراب پشمی و پوستین کلاه می پردازند.

جنگل دوهزار تا تهران تنها 270 کیلومتر فاصله دارد و دسترسی به آن با پیمودن مسیری 6 ساعته از طریق جاده چالوس انجام می شود.
دسترسی به منطقه دو هزار بدون وسیله شخصی: چنانچه مایلید با اتوبوس یا تاکسی به این منطقه بروید باید سفرتان را از ترمینال غرب آغاز نمایید. این مسیر 5 ساعته از تنکابن شروع می شود. بازدید از این منطقه از طریق تورهای جنگلی نیز میسر خواهد بود.

آبشار جلیسان

عکس از: سید تقی رضایی

آبشار جلیسان بین شهسوار و رامسر یکی از بلند ترین آبشارهای مازندران و در قلب جنگل جلیسان واقع شده است و چشم اندازهای زیبایی از مناطق طبیعی ایران را برایی طبیعت گردان به ارمغان آورده است.

آبشار جلیسان شامل 2 آبشار است که آبشار کوچک معروف به آبشار لیمرا و پیش از آبشار اصلی با ارتفاع 7 متر است و حوضچه ایجاد کرده است و ارتفاع آبشار اصلی 45 متر می باشد.

نظر بدهید