shookaramsar0111 2021-06-03 0 دیدگاه

نوشهر

تالاب ارواح

عکس از پیج اینستاگرام: pedramovahed

talabe-arvah

این دریاچه که به تالاب ارواح نیز شهرت دارد، در ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر از توابع نوشهر واقع است. دریاچه در میان جنگل انبوه پهن‌برگ در منطقه ملا کلا قرار گرفته است. طول دریاچه در حدود ۷۰۰ متر و عرض آن ۳۰۰ متر است. در درون دریاچه درختان خشک‌شده‌ای قرار دارند که منظره جالبی ایجاد کرده‌اند. برای دسترسی به این دریاچه در کیلومتر ۱۲ مسیر نور به نوشهر پس از جاده ونوش، باید وارد جاده فرعی روستای چلندر و صلاح‌الدین کلای سفلی شد و بعد از عبور از روستا به محیط بانی خواهید رسید.

بعد از انجام اقدامات اداری لازم در محیط‌بانی جاده شمالی را به طول ۱۰ کیلومتر ادامه دهید. پس از مشاهده تابلوی دشت و بند ممرز وارد جاده فرعی شوید. این جاده فرعی شما را به دریاچه بند ممرز (تالاب ارواح) خواهد رساند. توجه داشته باشید عبور از جاده فرعی نیاز به خودروهای کمک‌دار دارد و به‌دلیل بکر بودن منطقه امکان مواجهه با حیات وحش بسیار زیاد است.

جنگل سیسنگان

عکس از سایت: جنگل-سیسنگان/https://safarzon.com/mag

sisangan

در سال ۱۳۴۴ به دستور مهندس آشتیانی پارک جنگلی زیبایی در استان مازندران و در کنار جاده ساحلی نوشهر – محمودآباد ساخته شد. این پارک جنگلی با هدف حفظ گونه‌های خاص گیاهی و حیوانی در کنار جاده ساحلی معروف مازندران ایجاد شد. از آن پس این پارک جنگلی به جنگل سیسنگان شهرت گرفت و امروزه یکی از زیبا‌ترین جنگل‌های کل استان مازندران است.

 

پارک جنگلی سیسنگان در ضلع جنوبی جاده اصلی و در امتداد خط ساحلی نوشهر واقع شده است؛ از همین رو، برای رسیدن به این پارک باید در این جاده ساحلی حرکت کنید. برای رسیدن به پارک جنگلی سیسنگان دو مسیر وجود دارد.

  • مسیر اول: خود را به شهر نوشهر برسانید و پس از آن، در جاده ساحلی نوشهر به‌سمت شهر نور حرکت کنید و پس از طی مسافتی ۲۷ کیلومتری،‌ پارک جنگلی سیسنگان در دست راست شما دیده خواهد شد.
  • مسیر دوم: خود را به شهر نور برسانید و پس از طی ۳۵ کیلومتر از مسافت جاده نور به نوشهر، تابلوی ورودی پارک جنگلی سیسنگان را خواهید دید. حال، باید از دوربرگردان، دور بزنید و وارد پارک جنگلی سیسنگان شوید.

فاصله تهران تا سیسنگان از مسیر جاده هراز حدود ۲۶۰ کیلومتر و از مسیر جاده چالوس در حدود ۲۰۰ کیلومتر است که به‌طور میانگین حدود سه تا چهار ساعت طول می‌کشد.

موزه دریایی نوشهر

موزه دریایی نوشهر نخستین موزه تخصصی دریایی در شمال کشور به‌شمار می‌رود و در یکی از سالن‌های اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران واقع شده است. با ۱۰۰ متر مربع وسعت، در این موزه انواع گوناگونی از ماکت‌های کشتی‌های قدیمی و تاریخی به نمایش درآمده‌اند. در بخشی از موزه نیز می‌توان عکس‌هایی از مراحل ساخت بندر از سال ۱۳۰۹ تا ۱۳۱۸ و عکس‌های مرتبط دیگری مانند نمایی از بندر نوشهر، اعضای گارد بندر، تیم تجسس و نجات بندر و… را مشاهده کرد. همچنین کشتی بادبانی مربوط به قرن ۱۴ میلادی که برای امور تجاری و مسافری از آن استفاده می‌شد، از دیگر جاذبه‌های موزه دریایی نوشهر است.

دریاچه فراخین

عکس از پیج اینستاگرام: iran_camp_offroad

farakhin

کمی که پا را از نوشهر آن طرف‌تر بگذاریم، پشت جنگل‌های سبز و درخت‌های تنومند، دریاچه فراخین را می‌یابیم. بنابراین اگر مسافر مازندران هستید، در کنار تفرجگاه‌های نام‌آشنای این استان در شهرهای پرجنب‌وجوشش، فراخین را هم در نظر داشته باشید. آدرس دقیق دریاچه را اگر بخواهید باید مسیر زیر را دنبال کنید:

استان مازندران، شهرستان نوشهر، بخش کجور، روستای ویسر

دریاچه فراخین از تهران چندان دور نیست و میانگین ۳ ساعته به این منطقه جذاب گردشگری خواهید رسید. اما باید بدانید راه رسیدن به این دریاچه وحشی، چندان راحت نیست چرا که در مسیر رفت و آمد گردشگران قرار نگرفته و در تمام فصول سال نمی‌توان به آن سر زد.

نظر بدهید